Staff
Who's who?
(with effect from 19th February 2024)SENIOR LEADERSHIP TEAM
Ms H SIMMONS – Interim Principal
Mr B ABOOD – Assistant Principal
Ms K DALY – Vice Principal and Designated Safeguarding Lead
Ms B DOHERTY – Assistant Principal
Ms Z WILSON – Vice Principal
CURRICULUM TEAMS
English
Mr P DUNN – Curriculum Leader for English
Ms M GOVEAS
Ms A MORGAN
Ms L WHITTLE
Maths
Ms C LOVELL – Curriculum Leader for Maths and Associate SLT
Ms J HARRIS-SAVILLE
Mr M KINCEL
Ms H TAYLOR
Science
Mr B GRIBBLE – Curriculum Leader for Science
Ms K CLEAVES
Ms L MOMBER
Mr D SMITH
Ms J VIPOND
Ms J MURRAY – Science Technician
Humanities and Modern Foreign Languages
Mr J EVANS – Curriculum Leader for Humanities
Mr N CARTER
Ms L CLAPPERTON
Ms J ESCRIBANO
Ms C HARRISSON
Ms R NIELD
Physical Education and Vocational
Mr J EVANS – Curriculum Leader for PE and Vocational
Ms K DALY
Ms B DOHERTY
Technology and Performing & Creative Arts
Ms M BOOTH – Curriculum Leader for Technology and Performing & Creative Arts
Ms R LINNEGAR
Ms M QUINN
Ms N SHORE
Ms A TERZI
Mr E BROWN-KENYON – Technology Technician
Ms K HARRIS – Technology Technician
Mr C LEONARD – Creative Arts Technician
HEADS OF YEAR
Ms F LEWIS – Head of Years 10/11
Ms K WARMAN - Head of Years 8/9
Ms C HARRISSON – Head of Year 7
Mr J TOLFREE – Deputy Head of Year 7
INCLUSION TEAM
Ms S ALLEN – SENDCO and Associate SLT
Ms W BRADY – Assistant SENDCO
Ms L DAVIS – Inclusion Support Officer
Ms A GASKELL – Teaching Assistant
Ms A HIRONS – EAA Assessor and SEN Teacher
Ms M JONES – Teaching Assistant
ADMINISTRATION SUPPORT TEAM
Ms L BELFORD – Administrative Assistant (Reception)
Ms R GRIMES – Data and Examinations Manager
Ms L LUBAC – Library Manager
Ms A QUINN – Data, Exams and Careers Assistant
Ms M SNOOK – Attendance Officer
Ms H STEER – Principal’s PA
Ms V WATKINS – Exams Officer
Mr D WILLIAMS – Cover Supervisor
SITE SERVICES TEAM
Mr K HAZELL – Area Site Manager
Mr K O'NEILL – Site Facilities Manager
Mr B TICKTUM – Site Facilities Manager
Mr J LYE – IT Team Leader